Kralický Sněžník, nacházející se 8 km západně od Apartmánu, je jedním z nejvýznamnějších vrcholů v České republice. S nadmořskou výškou 1 424 metrů nabízí nádherné výhledy a jedinečnou přírodní scenérii.

Tato malebná hora je součástí stejnojmenného pohoří, které se táhne přes hranici mezi Českem a Polskem. Je známý svými rozsáhlými smíšenými lesy, horskými loukami a divokou přírodou, která poskytuje útočiště mnoha vzácným a ohroženým druhům rostlin a živočichů.

Na vrcholu Kralického Sněžníku se nachází rozhledna, která poskytuje úchvatné výhledy do okolní krajiny. Je možné spatřit řadu českých a polských hor, včetně Jeseníků a Krkonoš. Pro milovníky turistiky je Kralický Sněžník ideálním cílem, nabízí totiž širokou síť turistických tras pro všechny úrovně zdatnosti.

Kralický Sněžník je tedy fascinujícím místem, které nabízí kombinaci přírodní krásy, rekreačních možností a historického významu. Bez ohledu na to, zda se tam vydáte za turistikou, prozkoumáváním flóry a fauny nebo pouhým odpočinkem v náručí přírody, určitě si zde najdete své místo.

Dalimilova rozhledna se nachází na vrchu Větrov nedaleko osady Velké Vrbno, která patří k Starému Městu pod Sněžníkem. Tato kamenná stavba je replikou historické rozhledny, která kdysi stála na Králickém Sněžníku.

Původní rozhledna na vrcholu Sněžníku byla vybudována v roce 1899 z iniciativy Kladského horského spolku jako památka na pruského císaře Viléma I. Návrh vytvořil architekt Franz Henry z Vratislavi. Stavba měla dvě válcové věže s nerovnou výškou, které byly zakončeny cimbuřím. V rozhledně se nacházela pamětní hala věnovaná císaři Vilémovi, zdobená erbem města Vratislav a erby měst Kladského hrabství. Taktéž se zde nacházel 1,23 metrů vysoký busta německého císaře. U paty věže byla postavena dřevěná horská chata s verandou. V roce 1948 prošla rozhledna renovací, ale v dalších letech začala chátrat. Nakonec bylo v roce 1973 rozhodnuto o její demolici.

Rozhledna je pěkným cílovým bodem pro pěší výlet přímo od Apartmánu, cestou se můžete občerstvit na horské chatě Paprsek a užívat si spoustu fantastických výhledů na Kralický Sněžník, Jeseníky a Rychlebské hory.

Medvědí jeskyně se nachází na polské straně pohoří Kralického sněžníku, pouhých 20 minut autem od Apartmánu. Tato přírodní jeskyně je známá svou impozantní velikostí a bohatými vápencovými útvary.

Jeskyně byla objevena v roce 1966 a od té doby se stala populárním turistickým cílem. Při prohlídce jeskyně můžete obdivovat její unikátní stalaktity, stalagmity a další formace, které vytvářejí fascinující podzemní krajinu.

Jeskyně je přístupná návštěvníkům prostřednictvím zajištěných chodeb a schodišť. Během prohlídky vás průvodci provedou temnými prostorami, kde se dozvíte zajímavé informace o vzniku a geologii této jeskyně.

Kromě své přírodní krásy je Medvědí jeskyně také zajímavá svou historií. Průzkumy v jeskyni odhalily pozůstatky pravěké zvířeny, včetně kostí medvědů a dalších druhů. Tyto nálezy poskytují cenné informace o minulých ekosystémech a životě v této oblasti.

Pro milovníky přírody a dobrodružství je Medvědí jeskyně v Kletnu skvělým místem k návštěvě. Můžete si užít neuvěřitelný pohled do podzemního světa a objevit tajemství, která tato jeskyně ukrývá.

Muzeum vojenské historie a Staroměstska, umístěné v kasárnách ve Starém Městě pod Sněžníkem, se specializuje na československou armádu od jejího vzniku jako československé legie až po její rozpuštění v letech 1992/1993.

Toto muzeum přináší autentický zážitek prostřednictvím bývalých kasáren, kde jsou expozice rozděleny do pěti tematických částí: legionářská, pevnostní, obecný pohled na československou armádu (zahrnující období První republiky a poválečné období), osvobození Československa v roce 1945 a staroměstská část.

Navíc je k dispozici vojenská knihovna a čítárna, která nabízí nejen vojenskou literaturu, ale také literaturu z dějin 20. století.

Pramen řeky Morava se nachází v přírodním prostředí vysoko v horách, přesněji v pohoří Králický Sněžník v Národní přírodní rezervaci a Přírodním parku Králický Sněžník. Tento pramen se nachází zhruba 325 metrů jihovýchodně od vrcholu hory Králický Sněžník a poblíž česko-polské státní hranice.

Konkrétně pramen Moravy leží v blízkosti zaniklé Lichtenštejnovy chaty a žulové skulptury Slůně na Králickém Sněžníku. Geograficky se nachází v katastru Velká Morava, která spadá pod obec Dolní Morava v okrese Ústí nad Orlicí v Pardubickém kraji.

Vodstvo z pramene Moravy se řadí do povodí řeky Dunaj a následně odtéká do Černého moře. Tento pramen představuje zdroj vody, který napájí tok řeky Moravy a má významný vliv na hydrologické poměry v této oblasti. Je to důležitý geografický bod, který se stává turistickou atrakcí a zaujímá své místo v krajině, ovlivňuje životní prostředí a poskytuje přírodní krásy k obdivování.

Najdete nás na sociálních sítích

Kontakt